Covid19 ZostanZdravy

Túto aplikáciu za krátky čas vytvorili slovenskí dobrovoľníci a odborníci, aby zastavili šírenie pandémie. Všetkým krajinám vrátane Slovenska bola odovzdaná zadarmo ako nástroj pre zdravotnícke organizácie na pomoc pri splošťovaní krivky a rýchlejšom predchádzaní choroby COVID-19. V budúcnosti sa bude dať okamžite nasadiť pri akejkoľvek inej pandémii, aby sa rýchlejšie dostala pod kontrolu. Aplikácia sa bude aktualizovať každý deň a jej tvorcovia budú pokrývať všetky výdavky. Kód a know-how by mali slúžiť všetkým na celom svete a nesmie sa stať majetkom žiadnej organizácie.

Jednou z najzákernejších vlastností ochorenia COVID-19 je jeho inkubačná doba. Nakazená osoba šíri chorobu 14 dní bez vykazovania akýchkoľvek symptómov.

Vďaka tomu sa tento vírus šíri rýchlejšie ako obyčajná chrípka a ľudia, ktorí musia byť hospitalizovaní, preťažia zdravotný systém. Cieľom tejto aplikácie je spomaliť infekciu tým, že sa umožní rýchlejšie testovanie potenciálne chorých osôb a zabráni sa tomu, aby nevedomky šírili túto chorobu ďalej. Nakoniec pomôže ochrániť nakazených ľudí, ich rodiny a celý systém zdravotnej starostlivosti, ktorý zúfalo potrebuje kapacity pred exponenciálnym nárastom kritických prípadov.

Ako aplikácia funguje?

Po nainštalovaní aplikácia požiada používateľa o povolenie prístupu k Bluetooth, GPS a notifikáciám. Bluetooth je technológia, ktorá umožní aplikácii zistiť blízky kontakt s infikovanou osobou na 1-20 metrov (3-70 stôp), bežnejšie do 2-5 metrov (6-16 stôp).

Dá sa použiť na vypočítanie presnej vzdialenosti medzi zariadeniami. V porovnaní s GPS funguje táto technológia bezchybne v bytoch, budovách, obchodných domoch, lietadlách, metre, autobusoch alebo električkách, a to dokonca na úrovni konkrétneho priestoru.

Ak smartfón rozozná iné blízke Bluetooth zariadenie a kontakt prekročí stanovené časové trvanie, aplikácia zaznamená približnú GPS polohu a anonymne zapíše obidve zariadenia na server.

Približná GPS poloha je nevyhnutná pre zdravotníckych pracovníkov na analyzovanie šírenia ochorenia. Bluetooth informácie z druhého zariadenia umožnia spätne vysledovať tieto druhé zariadenia a poslať notifikáciu ich používateľom o kontakte s infikovanou osobou.

Akonáhle osoba zistí, že bola infikovaná chorobou COVID-19 a má nainštalovanú aplikáciu, zdravotnícky pracovník si vyžiada jej jedinečné identifikačné číslo.

Zodpovedná osoba potom vloží toto číslo do systému a všetky zariadenia, ktoré boli v kontakte s prenášačom, dostanú push notifikáciu alebo SMS. Táto správa varuje osobu, že bola vystavená ochoreniu. To umožní zdravotníckym pracovníkom spätne vysledovať potenciálne prenosy nového koronavírusu z človeka na človeka až po dobu 14 dní. Berú sa do úvahy stretnutia, ktoré si osoba ani nepamätá. V budovách, v rade v potravinách alebo vo verejnej doprave. Zdravotnícki pracovníci potom môžu vykonávať cielené testovanie len tých ľudí, ktorí boli v blízkom kontakte po špecifikovaný čas.

Dnes sa zdravotnícki pracovníci pýtajú pozitívne testovaných ľudí, s kým sa stretli. Na základe týchto informácií sa spoja s ľuďmi, ktorí boli potenciálne vystavení ochoreniu.

Nie sú však schopní identifikovať kontakty v potravinách, verejnej doprave alebo vo výťahu. Aplikácia dokáže tieto stretnutia odhaliť, aby zdravotnícki pracovníci dokázali kontakty otestovať bez dodatočných nepotrebných povinností, čím zabránia nakazeniu ďalších rodinných príslušníkov, kolegov a ostatných náhodných osôb.

Najdôležitejšia časť prevencie pred COVID-19 je izolácia chorých ľudí od širokej verejnosti.

Na tento účel slúži karanténa. V prípade, že osoba príde zo zahraničia alebo bola potenciálne vystavená infekcii, po celý čas musí zostať v karanténe. V prípade tejto choroby – na 14 dní. Mobilní operátori majú informácie o pohybe ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Títo ľudia by mali dostať SMS, aby zostali v karanténe. Následne si táto osoba nastaví karanténu v aplikácii a označí miesto, kde sa bude zdržiavať počas ďalších 14 dní. Zároveň zadá dátum, kedy bola karanténa nariadená. Aplikácia potom bude upozorňovať pri každom porušení karantény. Hneď ako osoba opustí karanténu na dlhšie ako špecifikovaný čas, aplikácia ho upozorní, aby sa vrátila do karantény. Táto funkcionalita zabraňuje porušovaniu nariadenej karantény.

Aplikácia zobrazuje mapu a najnovšie informácie o infekcii v jednotlivých okresoch.

Účelom nie je identifikovať pozitívne testovaných ľudí a ani nemá prístup k tomuto typu informácií. Mapa len zobrazuje štatistický počet prípadov COVID-19 v širšej oblasti. Táto aplikácia obsahuje štatistické informácie o počte pozitívne testovaných, vyliečených a o počte úmrtí spôsobených novým koronavírusom. Používateľ tu môže nájsť aj informácie o tom, ako sa chrániť, ako rozpoznať symptómy a zobrazuje aj nevyhnutné núdzové čísla.

Nikdy nebolo také dôležité neochorieť, aby sme ochránili ostatných.

Ak zostaneme zdraví a nebudeme šíriť vírus, naši blízki budú mať väčšiu šancu na prežitie. Zdravotná starostlivosť tak bude k dispozícii pre tých, ktorí ju potrebujú. Ak ochorieme a budeme šíriť vírus, zaťažíme systém zdravotnej starostlivosti a personál bude náchylnejší na nakazenie. Ak ochorejú, nebudú môcť poskytovať pomoc ani v iných prípadoch, ktoré sa netýkajú koronavírusu, a my všetci stratíme prístup k primeranej zdravotnej starostlivosti, a to aj pri bežných zraneniach, operáciách alebo pri iných vážnych stavoch.

Partneri: